Print this page   PDF

Обзор на сезон 2011

 

Спидуей сезон 2011 вече завърши.Време е за обзор.В време на криза спидуея отново бе спорт №1 в някой страни,като Полша,Швеция,Англия и Дания.В сравнение с миналата година този спорт се запази,като единствено в Канада не се проведе индивидуален шампионат,но в Белгия и Холандия първенството  бе възстановено.Но като цяло спидуея се намира в тежко положение в някой страни.

Англия – Скот Никълс спечели титлата на Англия за шести път в своята кариера,изравнявайки постижението на Бари Бригс.Втори на пистата в Улвърхямптън завърши Крис Харис,а трети се нареди Тай Уофинден.Точно Уофинден пък триумфира при младежите и се окичи с званието шампион на Англия.Изненадващо втори се нареди Стивън Уорал,който успя да победи миналогодишният шампион Джо Хайнес.

Аржентина – на 15 февруари аржентинските фенове имаха възможността да аплодират своите господари на спидуея.След 12 проведени кръга в Бахия Бланка/9/,Дерукс и Хуангуелен титлата на Аржентина грабна унгареца Норберт Магоши.Среброто остана за Лисандро Хусман,а Аржентина спечели бронз в лицето на Никола Ковати,който има италиански корени.

Австралия – според очакванията Крис Холдър бе коронясан като новият шампион на Австралия.Холдър доказа невероятният си талант на пистите в Жилман,Брокен Хил и Милдура и заслужено триумфира с шампионската титла.С среброто се окичи Дарси Уорд,благодарение на победата си в Милдура,а третото място остана за опитният Д.Уат,който само с една точка победи Р.Шлейн.При младежите Д.Уорд записа хетрик,след като за трета поредна година стана шампион.Второто място отиде в Ричард Суитман,а трети е Джош Грайхонеком.

Белгия – след няколко годишно прекъсване белгийското първенство бе възобновено.На 1 май в Хеусден Золдер 15 състезатели от няколко държави застанаха на старт.Златният медал спечели германеца Макс Дилгер,който бе повече от безупречен в полуфинала и финала.Среброто отиде в холандеца Хенри ван дер Стийн,а бронзовото отличие остана за 17-годишният германец Мишел Хофман.Единственият белгиец в състезанието 19-годишният Бим Кенис завърши на 6-а позиция.

Дания – два кръга определиха новият шампион на Дания.В Слагенруп победата грабна новият участник в GP Бярне Педерсен,а основният фаворит Ники Педерсен остана трети.Н.К.Иверсен пък бе най-добър в вторият кръг проведен в Есберг,а Ники Педерсен остана втори,но с общ сбор от 28 точки завоюва титлата на Дания,която е под №7 за него.Втори в кр.класиране се нареди Иверсен,а трети завърши Йеспер Монберг.Миналогодишният шампион Кенет Бяре завършиш едва шести.На 11 септември в Гринстед бе коронясан шампиона при младежите.При отсъствието на Майкъл Йенсен Йепсен,който се отдаде на полската лига,титлата спечели Ласе Бяре.Сребърният медал отиде в датското откритие Микел Микелсен,който бе резерва в GP на Дания,а бронза остана за Николай Якобсен.

Финландия – на 3 септември в Хаапярви зрителите станаха свидетели на майсторството на Кауко Ниеминен,който бе повече от безапелационен и за трета поредна година стана шампион на Финландия.Юха Хаутамаки завърши на втора позиция/шампион през 05,07 и 2008г./,а трети остана Теро Арно.Седмица по-късно в Каухаяки девет момчета разиграха титлата при младежите.Щастието се усмихна на 19-годишният Тимо Лахти,който е шампион за юноши през 09 и 2010г.Втори се нареди Микка Лопи,а трети остана Иржи Ниеминен.

Франция – само две състезания се проведоха в Франция през тази година,като в едното, проведено в Ламоте Ландерон бе определен новият шампион.Както и се очакваше шампион стана Стефан Тресариеуа,втори завърши Тео Пайпер,а бронза остана за Кристоф Дубернард.

Холандия – пета титла в кариерата си спечели Яник де Йонг,който победи в трите проведени кръга.С сребърният медал се окичи белгиеца Хенри ван дер Стийн,а поляка Мариуш Фиерлеж завоюва „Златната каска” на Холандия.

Хърватска – по традиция шампионата е хърватско-словенски.Най-добър след четири проведени кръга се оказа 17-годишният Дино Ковачич,който се възползва от тежката контузия/счупен крак/ която получи Юрица Павлич,който бе спечелил първите два старта.С точка по-малко втори завърши Ренато Цветко,а бронзовия медал остана за 17-годишният Жасмин Илия.Шампиона при младежите/Хърв,Слн и Унг/ се определи в 4 кръга,проведени в Любляна,Кръшко,Гюла и Горикан.След две спечелени победи шампион стана Дино Ковачич,за който това бе 4-а титла и втора за сезона,след като триумфира и при мъжете.Среброто остана за Жасмин Илия.Интересното бе ,че Хърватска бе представена само от двама състезатели и те спечелиха първите две места.

Канада – въпреки,че през годината в Канада се проведоха 23 състезание!,нито едно не бе организирано от канадската федерация.Поради тази причина ръководството и реши да короняса без проведено състезание миналогодишният победител Аарон Хеснер за шампион на Канада за 2011г.

Латвия – спидуея се развива единствено в Даугавпилс,като последният латвийски шампионат бе проведен през 2007г.От тогава се провежда открит шампионат с участието на състезатели от други държави.Така бе и през тази.На 14 август в Даугавпилс 6 000 зрители видяха шампионският поход на руснака Григорий Лагута,който записа хетрик от титли на Латвия.С среброто се окичи Максим Богданов/Латвия/,а с бронза Кастяс Пуоджукс,който е последният „истински” шампион на Латвия/2007г./При младежите най-добър се оказа Андрей Лебедев,следван от финландеца Тимо Лахти и украинеца Александър Локтаев.

Унгария – пистите в Гюла,Мишколц и Дебрецен определиха новият шампион.В първият кръг победата завоюва Матей Фержан-6-ен шампион на Унгария,който на 22 май сложи край на живота си.В Мишколц Йозеф Табака спечели кръга,а в Дебрецен най-добър бе Норберт Магоши,който с победата си спечели шампионската титла на Унгария.Втори се нареди Ласло Шатмари,който пропусна един кръг,а с бронзовото отличие се окичи Й.Табака.При младежите шампион стана 16-годишният Роланд Бенко,който повтори упражнението от 08 и 2010г.Втори завърши Патрик Наги,син на Робърт Наги,състезавал се по-българските писти.

Германия – на 11 септември на пистата в Густров 18 състезатели определиха новият шампион.Кевин Волберт спечели титлата на Германия,триумфирайки за втори път след 2008г.Втори се нареди Кай Хукенбек,шампион от 07 и 2010г.,а трети остана Мартин Смолински.При младите триумфира К.Хукенбек,следван от Марсел Хелфър и Даниел Маасеном.

Н.Зеландия – Грант Трегонинг е името на новият шампион на Н.Зеландия.За тези които не са чували това име,точно Трегонинг бе смятан за най-големият талант,но всичко остана в годините назад.С среброто се окичи шесткратният шампион англичанина Джейсън Бъниън,а бронза остана за роденият в Питърбро Ричи Хокинс,юношески шампион от 2004г.При младежите титлата грабна  Дейл Финч,Шон Мейсън завърши втори,а бронза остана за Джейми Моханом.

Норвегия – фамилията Гунестад доминираше в шампионата на Норвегия и разби хегемонията на  Руне Сола.По-големия брат Даниел бе повече от безупречен и след 7 победни серии  на пистата в Драмен заслужено грабна шампионската титла.Втори завърши неговият брат,17-годишният Томас Гунестад,а в своето първо и предпоследно състезание за сезона Ян Бьорг завоюва бронзовото отличие.Големият шампион на Норвегия Руне Сола остана едва пети.

Полша – Ярослав Хампел е новият шампион на Полша.Ярек бе безапелационен на пистата в Лесно и с убедителни победи в сериите заслужено се окичи с златото.Сребърното отличие остана за Пжемислав Павлицки,а бронза за П.Проташевич.Интересен факт е,че в първата осмица място намериха четири младежи.За втора поредна година участие в индивидуалният шампионат не взе голямата полска звезда Томаш Голоб.Ден по-рано в Горзов се разигра шампионата при младежите.Изненадващо титлата грабна 17-годишният Пьотър Павлицки.Среброто остана за Бартош Змарлик,а бронза за Патрик Дудек.По-големият брат на шампиона Пжемислав Павлицки остана едва шести,а пълно фиаско претърпя трикратният шампион/08-10г./ Мацей Яновски,заемайки 10-а позиция.

Австрия – изненади съпътстваха шампионата на Австрия.Единадесет състезатели участваха в три кръга,които определиха титлата да отиде в младият Лукас Саймън,който разби хегеменията на М.Хауцингер и Ф.Валнер.Подгласници на шампиона станаха ветерана Антон Ванашек и Йоханес Фиала.Големият фаворит за титлата Ф.Валнер,който записа две победи в първите два кръга имаше нещастие да се сблъска с технически проблеми в последният кръг и поради тази причина не успя да намери място в призовата тройка.М.Хауцингер пропусна шампионата поради контузия.

Русия – само едно състезание определи шампиона на Русия.На пистата в Владивосток отсъствието на Е.Сайфутдинов и Г.Лагута донесе титлата на Артьом Лагута,който с максималните 15 точки завоюва титлата на Русия за втора поредна година.С сребърният медал се окичи Данил Иванов,а с бронзовият ветерана Роман Поважни.След два полуфинала и финал бе решен шампиона при младежите.На 31 август в  решително състезание,проведено в Балаково Иля Чалов надделя в доп.серия за титлата над Вадим Тарасенко и бе коронясан като новият шампион.Тарасенко се задоволи с среброто,а бронза остана за Андрей Кудрашов.

Словения – ако има награда за най-добър пилот на страната си тя заслужено трябва да бъде присъдена на Матей Загар.Словенският пилот стана шампион на Словения за десети път в своята кариера,и то без прекъсване в годините- десет поредни титли.Втори завърши Само Куковица,който се завърна отново в спидуея през 2009г.,след като се бе отказал поради липса на спонсори,а трети се нареди Александър Конда.При младежите титлата отиде в Александър Конда,който триумфира през 08 и 2010г.,следван от словенското откритие на сезона Матич Ивашич,а трети остана Нейж Малешич.

Швеция – нищо ново в Швеция.Андреас Йонсон отново стана шампион,а отново втори се нареди Фредрик Линдгрен,така както стана през 2010г.Бронзовият медал окичи гърдите на Антонио Линдбак,а един от фаворитите Магнус Зетерстрьом се отказа часове преди състезанието.На 16 септември на пистата в Малила бе определен шампиона при младежите и той се казва Саймън Густафсон.Втори завърши Линус Сундстрьом,а трети е Ким Нилсон.

Италия – шест кръга определиха шампиона на Италия и предварителните очаквания се сбъднаха.Нова титла в кариерата си добави Матия Карпанезе,като общата бройка стана пет/06,07,08 и 10г./.Втори завърши италианеца с аржентински корен Никола Ковати,а трети е Марко Грежнанин.Франкети остана едва седми в крайното класиране.

Украйна – натурализираният руснак Кирил Цуканов стана шампион на Украйна,след като спечели финала на пистата в Червеноград.С среброто се окичи друг руснак,живеещ в Украйна Александър Локтаев,а трети е Андрий Кобрин.

САЩ – миналогодишният шампион Били Яниро защити титлата си по-безупречен начин и прибави трета титла в своята кариера.С сребърният медал остана Браян Яроу,а бронза остана за Чарли Венегас.При младежите Обърн Ръсел завоюва титлата,оставяйки зад гърба си Остин Новратил и шампиона през последните две години Брай Старкс.

Предишна страница: Моята колонка
Следваща страница: Българското представяне през 2011г.