Спидуей! - Обзор на сезон 2012

Print this page   PDF

Обзор на сезон 2012

 

Спидуей сезон 2012 завърши.Време е за обзор.Както през миналата година,така и през тази  спидуея отново прикова вниманието на милиони фенове по света,а в Полша,Англия и Швеция отново бе спорт №1.Спорт за истински мъже.

Grand Prix – 1.Крис Холдър  2.Ники Педерсен  3.Грег Ханкок

GP Challenge – 1.К.Каспаржак/Пол/  2.М.Загар/Слн/  3.Н.Иверсен/Дан/

Световно първенство – отборно – 1.Дания/Н.Иверсен,Н.Педерсен,М.Й.Йенсен и М.Б.Йенсен/

Световно първенство – младежи – 1.М.Й.Йенсен  2.М.Яновски  3.М.Б.Йенсен

Световно първенство – отборно –младежи – Полша/Т.Мусиелак,М.Яновски, П.Дудек,Б.Змарлик,Прж.Павлицки/

Световно първенство –дълга писта – 1.Й.Кулмакорпи/Фин/  2.М.Смолински/Гер/   3.Й.Франц/Чех/

Европейско първенство – 1.Алеш Дръмел/Чех/  2.Р.Мисковяк/Пол/   3.А.Карпов/Укр/

Европейско първенство – двойки – 1.Украйна/Карпов-Локтаев-С.Миленчук/

Европейско първенство – младежи – 1.Б.Змарлик/Пол/  2.Т.Мусиелак/Пол/   3.М.Микелсен/Дан/

Европейско първенство –отборно/мл/ - Полша/К.Гомолски,Т.Мусиелак,Л.Совка, Пьотър и Пржемислав Павлицки/

Англия – Скот Никълс спечели титлата на Англия за седми път в своята кариера,подобрявайки постижението на Бари Бригс и защитавайки титлата си от миналата година.Втори на пистата в Улвърхямптън завърши Крис Харис,а трети се нареди Тай Уофинден,повтаряйки класирането от миналата година.Джо Хейнс пък защити титлата си от 2011г.,след като спечели златото при 21-годишните,а след него завършиха Том Пери и Кайл Ховарт.При 19-годишните триумфира Стефан Ниелсен,а отборен шампион стана отборът на „Суиндън”.Световният шампион Крис Холдър пък спечели индивидуалната надпревара в Елит лигата,а след него останаха Н.Иверсен и К.Харис.В Висшата лига триумфира Крейг Кук,следван от А.Мелгрен и Д.Дойл.

Чехия - 19-годишният Вацлав Милик стана шампион на Чехия,след като спечели вторият кръг на пистата в Мсено и се изравни по-точки с Лукас Дръмел.В допълнителна серия за определяне на шампиона Милик надделя над Дръмел и спечели втората си титла за годината след като триумфира и при младежите на Чехия.С сребърния медал остана Л.Дръмел,а бронза отиде в Йозеф Франц.През тази година се проведе и втори шампионат,организиран от друга федерация –ОМБ.В него златният медал спечели Йозеф Франц,М.Кус остана втори,а трети завърши В.Милик.При 19-годишните с златото се окичи талантливият Вацлав Милик,а след него завършиха Е.Кръцмар и Р.Цейка.Отборен шампион на Чехия стана тимът на „Олимп”Прага.Полякът Рафал Окониевски триумфира в Мемориала”Л.Томичек”,а неговият сънародник Гжегош Валашек спечели 64-ото издание на „Златната каска”.

Аржентина - В Аржентина най-добър се оказа Емилиано Санчес,който спечели дългото първенство на Аржентина,състоящ се от 12 кръга.Опитният 35-годишен състезател записа победи в няколко кръга и завоюва титлата,оставяйки зад себе си миналогодишният шампион унгареца Норберт Магоши и Лисандро Хусман.

Австралия – още през януари Крис Холдър грабна шампионската титла на Австралия,защитавайки успеха  си от 2011г. и прибавяйки четвърта титла в своята колекция.Три кръга,три безапелационни победи за световният шампион.С сребърният медал се окичи Дейвид Уат,а бронза отиде в Камерън Уодоард. 20-годишният състезател на Ипсуич Тейлър Пуул пък бе най бърз в финала при младежите на пистата в Кури Кури.С среброто остана Джустин Сегдменд,а трети е Алекс Дейвис.

Дания – Нийл Кристиян Иверсен е новият шампион на Дания,детронирайки трикратният световен шампион Ники Педерсен.Именно Педерсен спечели първият кръг,но в вторият на пистата в Оутруп повреда в мотора го извади от финала,оставяйки го с сребърния медал.Бронза отиде в Лео Мадсен.При младежите триумфира М.Й.Йенсен,а след него останаха Н.Порсинг и М.Микелсен.В отборният шампионат на Дания с златните медали се окичи съставът на „Есберг”.

Финландия – пълна доминация на Тимо Лахти.20-годишният финландец стана шампион при младежите/за трети път/,а дни по-късно на пистата в Тампере пред 750 зрители триумфира и с титлата при мъжете.С сребърния медал се окичи миналогодишният шампион Кауко Ниеминен,а бронза отиде в Юха Хаутамяки,завоювал същото отличие и през миналата година.В шампионата участие не взе Йонас Кулмакорпи.При младежите среброто грабна Мика Лопи,а бронза остана за Нико Ситаниеми.

Холандия – възпитаникът на „Ополе” Мартин Секула извоюва шампионската титла на Холандия.28-годишният поляк спечели финалният кръг в откритият шампионат и се окичи с златото.Мариус Фиерлеж спечели „Златната каска” на Холандия след като победи в състезание,проведено на пистата в Веенорд.32-годишният поляк спечели за втори пореден път „Златната каска”.

Латвия – спидуея в Латвия набира скорост и от 2007г.се провежда открит шампионат.През тази година титлата спечели  Максим Богданов,който стана шампион на Латвия след като спечели състезанието в Даугавпилс на единствената действаща писта в Латвия.Сребърния медал отиде в Мирослав Яблонски,а бронзовия в Кастяс Пуоджукс.При младежите триумфира Андрей Лебедев,който защити титлата си от миналата година,втори остана финландеца  Тимо Лахти,а трети е руснака Вадим Тарасенко.

Унгария – Полякът Павел Миесец стана шампион на Унгария,след като спечели откритият шампионат.След три кръга Миесец и Табака бяха с равни показатели и победа на поляка в доп.серия го короняса като шампион.За Табака остана среброто,а трети завърши Томаш Ремпала.В унгарският шампионат златото отиде в Й.Табака,а среброто и бронза в Р.Бенко и Л.Шатцмари.

Германия – на 29 септември в Тетеров бе разиграна шампионската титла на Германия.Най-достоен за отличието бе Тобиас Кронер,който спечели надпреварата и се поздрави с титлата.Втори завърши Кр.Хефенброк,а бронзовият медал отиде в миналогодишният шампион Кевин Волберт.Доп.серия при младежите изпрати титлата в ръцете на Марсел Хелфер/вицешампион от миналата година/ ,среброто и бронза останаха за Роберт Ламберт и Валентин Гробаер.В отборният шампионат златото отиде в тимът на „Ландсхут”,който победи „Нордщерн” с 86:82 след две срещи.

Н.Зеландия - В Нова Зеландия титлата отиде в добре познатият ни Джейсън Бъниън,многократен шампион на страната си и участник в GP на Н.Зеландия през тази година.Бъниън,който през миналата година остана с среброто,сега показа,че е най-добрият в Н.Зеландия и заслужено спечели титлата.

Норвегия - в Норвегия републикански шампион стана Томас Гунестад.18-годишният състезател,който бе втори през 2011г.използва отсъствието на своя брат/миналогодишният шампион Даниел Гунестад/ и големият Руне Сола и по безапелационен начин след седем поредни победи в сериите спечели златото.На пистата в Кристиансанд сребърния медал спечели опитният Майк Бьорк,а бронзовият отиде в Пиер Моен.Братята Майк и Инге Бьорк триумфираха с титлата на Норвегия в първенството на двойки на пистата в Драмен.С сребърният медал се окичиха Т.Скретинг-Р.Уеланд,а бронза е за Т.Тю-Я.Скиявеланд.

Полша – 33-годишният Томаш Йедрежак постигна най-големия си успех в своята кариера,след като спечели титлата на Полша.”Чувствам голяма радост,няма да скрия,че съм много горд от това постижение.Това бе моята мечта.”,сподели шампиона,който има бронзово отличие от 2003г.Интересното при Йедрежак,бе че той не успя да се класира за полуфиналите,след като на 1/4 финала в Краков завърши едва 9-и,но след контузиите на Хампел и Адамчевски,Йедрежак получи квота за 1/2 финал,а оттам нататък пътят е познат.С сребърния медал се окичи Рафал Окониевски,а бронза стана притежание на Кристиян Бучковски,като и за двамата това е първи медал от ИМП.Трябва да се отбележи,че по-различни причини от шампионата отсъстваха редица водещи  полски състезатели,като е достатъчно да се споменат имената на Т.Голоб,Я.Колоджей,С.Уламек и братята Павлицки.При младежите с званието шампион на Полша се окичи Мацей Яновски/за 3-и път в кариерата си/,който остави след себе си К.Адамчевски и К.Пиешчек.В тандем с К.Гомолски и Я.Ямрог шампиона Яновски прибави и златото на двойки при младежите.Пьотър Павлицки пък спечели „Златната каска”,а неговият брат Пржемислав триумфира с „Сребърната каска”.”Бронзовата каска” отиде в Кристиян Пиешчек.Чужденци доминираха в големите традиционни турнири,организирани в Полша.Емил Сайфутдинов спечели Мемориала”Алфред Смочки”,а австралийците Дарси Уорд и Райън Съливан триумфираха съответно в „Критериум на асовете” и „Короната на Болеслав”. В екстралигата на отборният шампионат златните медали спечели отборът на „Тарнов”,а негови подгласници станаха „Стал” и „Горзов”.

Австрия - Йоханес Фиала стана шампион на Австрия,който след бронза през 2011г.сега прибави и титла на Австрия в своята колекция.Негов подгласник е Даниел Гапмайер,а трети се нареди Кристиян Пеликан.

Русия – сезона в Русия премина под доминацията на Андрей Кудрашов.21-годишният състезател спечели четири златни медала,след като стана отборен шампион,отборен юношески шампион,шампион за юноши и младежи.Освен това той прибави и бронз от първенството на двойки.В колекцията му липсва само медал от индивидуалната надпревара при мъжете,където завърши 10-и.При най-големите титлата грабна Григорий Лагута,следван от Ренат Гафуров и миналогодишният шампион Артьом Лагута.В отборния шампионат сезона предложи 20 мача,разиграни между пет тима.Шампионската титла бе решена между „Турбина” и „Лада”,където силните единици на „Турбина” занесоха титлата в Балаково,а „Октябръский” остана в историята след като не успя да спечели нито една точка.За отбелязване е,че след няколко години отсъствие в Русия се завърнаха състезатели от световна класа като Н.Педерсен,А.Линдбек,Д.Кръмп и Г.Ханкок.С титлата при младежите се поздрави споменатият А.Кудрашов,а компания на почетната стълбичка му правеха Иля Чалов и Максим Лобзенко.При 19-годишните титлата отиде в Вадим Тарасенко.

Словения – за рекордният 11-и път шампион на Словения стана Матей Загар,след като спечели финала на пистата в Кръшко.Сребърният медал остана за Юрица Павлич,а бронзовият за Макс Грегорич.След шест проведени кръга шампион при младежите стана Матич Ивачич.След него в крайното подреждане завърши унгареца Роланд Бенко,а бронзовият медал отиде в Зига Радкович.

Швеция 34-годишният Даниел Нермарк изненадващо стана шампион на Швеция,след като спечели финалната серия на пистата в Ветланда,постигайки най-големия си успех в кариерата си.С сребърния медал се окичи фаворитът и шампиона от миналата година Андреас Йонсон,а бронза отиде в Томас Йонасон.Както през миналата година и през тази Магнус Зетерстрьом остана без медал,а вицешампиона от 2011г. Фредрик Линдгрен завърши едва девети.21-годишният Денис Андерсон пък властваше на пистата в Ветланда и безапелационно стана шампион при младежите,като за него това е втора титла на Швеция.Сребърния медал спечели Андерс Мелгрен,а бронзовия Якоб Тхорсел.В отборният шампионат на Швеция титлата спечели отборът на „Ветланда”.

Италия - Италия има нов шампион и това е Гулиелмо Франкети.27-годишният състезател спечели последният кръг в Терензано и прекъсна няколкогодишната доминация на Матия Карпанезе,който завърши едва четвърти,но за отбелязване е факта,че Карпанезе пропусна последните два кръга,след като лекуваше контузия.След седем кръга сребърния медал отиде в Аржентина,след като бе спечелен от аржентинеца с италиански паспорт Никола Ковати.На последното място на подиума се качи Марко Грежнанин.

САЩ - както в Чехия,така и в САЩ две организации ръководят спидуея и всяка една от тях си излъчва шампион.На 22 септември на пистата в Коста Меса световният шампион от 1996г. Били Хамил не срещна особени трудности и се окичи с титлата на SRA.Втори в финала остана Джим Фишбак,а бронзовия медал отиде в Брайън Яроув.Седмица по-късно и AMA федерацията определи своя шампион.На пистата в Обърн шампион отново стана Били Хамил,затвърждавайки доминацията си в САЩ.С среброто се окичи Чарли Венегас,а втория си  бронз спечели Брайън Яроув.За отбелязване е,че в шампионатите участие не взе миналогодишният шампион Грег Ханкок.

Словакия - въпреки,че спидуея в Словакия не е на много високо ниво,местната федерация организира открит шампионат на Словакия,където титлата спечели руснака Ренат Гафуров.Втори завърши Мартин Гавенда,а трети е Адам Скорницки. Мариус Пужаковски пък е новият носител на „Златна каска” на Словакия.На пистата в Зърновице се проведе 49-о издание на турнира,а с победата се окичи полякът М.Пужаковски.Втори се нареди Мартин Гавенда от Чехия,а трети е сънародника му Вацлав Милик.Миналогодишният победител Марчин Йедрежевски от Полша завърши на четвърта позиция.

Естония - в Естония четири кръга определиха шампиона на страната,където бавно спидуея се възстановява.Шампион стана безспорния лидер на естонския спидуей Кен Видас.С сребърния медал се окичи Маргус Мандре,а бронза отиде в Мартин Кимел.

Румъния – при отсъствието на безспорните лидери М.Манев и Ч.Чернев,които не бяха включени в генералното класиране с титлата на Румъния се окичи Алесандру Тома.Среброто извоюва Фаница Попа,а бронза стана притежание на Сорин Попа.В шампионата на двойки титлата спечели Тома-Ф.Попа,следвани от Стефан и Сорин Попа и двойката Дангъл-Унгуреану.В състезание за Купа Румъния,българите на  пистата в Сибиу имаха повод за гордост след като Милен Манев стана безапелационен победител с максималните 15т.

Шотландия - Андрю Тули спечели откритият шампионат на Шотландия,който се проведе на пистата в Единбург.Тули,който събра 11т.,спечели финалната серия и триумфира в състезанието.Втори завърши Оли Ален,а трети е Джеймс Грийс.

МACEC - Андрей Кобрин от Украйна е новият носител на Купа”MACEC”.Три кръга,проведени на пистите в Браила,Зиелона гора и Червеноград се оказаха недостатъчни да определят носителя на купата.В крайното класиране Кобрин и полякът Крет завършиха с равен брой точки,което наложи пробягване на доп.серия.В нея украинеца наложи волята си и възнагради усилията си с спечелването на купа „MACEC”.Втори завърши Лукаш Крет,а трети за радост на българските фенове е МИЛЕН МАНЕВ.В турнира участие взе още един българин –ЧАВДАР ЧЕРНЕВ,който участва в два кръга и завърши на 10-о място в крайното класиране.