Спидуей! - Обзор на сезон 2013

Print this page   PDF

Обзор на сезон 2013

 

Сезон 2013 завърши.За трета година speedway-bg събра шампионите и медалистите в спидуея и го представя на вашето внимание.

Световно първенство

Тай Уофинден е новият крал на спидуея.Въпреки,че записа само една победа /в Прага/ 23-годишният англичанин триумфира с световната титла,записвайки името си като 34-ия световен шампион и седмия британец,стигал до титлата.Втори при най-силните завърши Ярослав Хампел от Полша,а трети е Н.К.Иверсен от Дания.Големите отличници са руснака Е.Сайфутдинов/контузия го лиши от световна титла/ и Я.Хампел,които записаха по три победи в GP сериите.С два триумфа се отчете Н.К.Ивересен,а останалите трима победителя от 12-ете проведени кръга са Дарси Уорд,Грег Ханкок и Адриан Миеджински. В Challenge сериите победител стана Н.К.Иверсен,а второто и третото място спечелиха К.Каспражак и Кенет Бяре.

©Speedway Grand Prix

Полша е новият световен шампион по-спидуей,след като спечели финала на пистата в Прага.След ожесточена борба,поляците в състав Я.Хампел,К.Каспаржак,П.Дудек и М.Яновски  грабнаха титлата само с точка разлика пред Дания/Н.Педерсен,К.Бяре,Н.Иверсен и М.Й.Йенсен/,които се задоволиха с сребърните медали.Бронзовите отличия отидоха в представителите на Австралия,които бяха представени от Д.Уорд,К.Уодвард,Д.Дойл и Трой Батчелор,а четвърти останаха домакините от Чехия.Така след година пауза Полша е отново световен шампион, спечелвайки за шести път купата „Ове Фундин” и с представянето си показаха,че са силен и непредсказуем отбор въпреки отсъствието на големия Томаш Голоб.След 42 години Полша отново превзе световния връх.Т.Голоб,А.Миеджински и Я.Хампел господстваха на пистата в Торун и спечелиха световната титла на двойки.С сребърните медали останаха представителите на Русия – Е.Сайфутдинов и братята Лагута,а бронзовите медали станаха притежание на Х.Андерсен и М.Й.Йенсен от Дания.Три кръга определиха световния шампион за младежи.Пила,Беруик и Терензано бяха арена на битките за титлата.Полската хегемония бе пълна и с званието световен шампион се окичи Патрик Дудек,който победи в една от надпреварите.Втори завърши Пьотър Павлицки,който спечели два от кръговете,а трети завърши Каспер Гомолски.Дания в състав М.Й.Йенсен,М.Микелсен,М.Б.Йенсен и Никлас Порсинг станаха световни шампиони-отборно за младежи.Състезанието на пистата в Пардубице премина под диктовката на Полша,но дисквалификация на Пьотър Павлицки оставиха него и неговите съотборници П.Дудек,П.Предпелски и Б.Змарлик с сребърните отличия.Последния комплект медали отиде в представителите на Чехия – В.Милик,З.Холуб,Р.Цейка и Е.Кръцмар.Четвърти е тимът на Австралия.

Европейско първенство

След четири проведени кръга стана известно името на европейския шампион и това е Мартин Вацилюк.Словакът спечели четвъртия финал от турнира,проведен в Жешов и изненадващо отне титлата от почти сигурния шампион Ники Педерсен,който се провали в баража за място в финала и се задоволи с сребърния медал.Бронзовото отличие отиде в руснака Григорий Лагута.


©Vaculik Racing Team

Германия е Европейски шампион в турнира по-двойки.На пистата в Херксхейм М.Смолински,К.Волберт и М.Дилгер събраха 26т.с което спечелиха титлата. С сребърните медали се окичиха С.Уламек и Н.Кошиуеха от Полша,а бронзовия медал стана притежание на украинците А.Карпов,А.Локтаев и С.Миленчук.Микел Микелсен от Дания стана европейски шампион за юноши след като спечели състезанието на пистата в Гюстроф след като спечели доп.серия за титлата.Втори завърши Андрей Лебедев от Латвия,който пропусна големия си шанс да стане шампион. Бронзовият медал стана притежание на Давид Белего от Франция.При младежите Полша защити титлата си от миналата година.Пьотър Павлицки,А.Цайя,П.Предпелски,К.Пиешчек  и Б.Змарлик не срещна особени трудности на пистата в Пила пред 900 зрители и с убийствена разлика от 20 точки пред втория се окичи с златните медали.Второто място отиде в представителите на Дания,които не успяха да окажат съпротива на поляците поради отсъствието на М.Б.Йенсен,М.Й.Йенсен,Н.Порсинг и М.Микелсен.Бронзовите медали останаха за Чехия,а последни в финала са Украйна.Европейското първенство за младежи не се ползва с висок престиж,което е видно от факта,че много отбори не използват силните си единици,а страни като Англия и Русия дори не вземаха участие в надпреварата.

Полша - Януш Колоджей е новият шампион на Полша.Пред 12 000 зрители на пистата в Тарнов 29-годишният Колоджей триумфира в състезанието,което се проведе по нов формат – 20 редовни серии,бараж и финал.За шампиона това бе трета титла от индивидуалния шампионат на Полша след златните медали от 05 и 2010г.С сребърния медал се окичи К.Каспаржак,а бронза отиде в Мацей Яновски.Миналогодишният шампион Т.Йедрежак завърши 11-и,а разочарованието бе за Я.Хампел,който е едва девети.Полската легенда Т.Голоб пропусна надпреварата поради контузия.

„Зиелона гора” стана шампион на Полша,след огромен скандал,слагайки петно върху реномето на полския спидуей.17 000 зрители на стадиона станаха свидетели на служебната победа на „Зиелона гора” с 40:0 след отказа на „Торун” да излязат в финалната среща-реванш.Неучастието на „Торун” бе продиктувано от желанието на ръководството срещата да бъде отложена,поради липса на равностойни състезатели/контузени са К.Холдър и Т.Голоб/.След като гл.съдия обяви,че това е невъзможно според правилата тимът на „Торун” напусна стадиона и бе обявена служебна победа с 40:0 за „Зиелона гора”,което означаваше шампионска титла за тимът.В мач за третото място „Честохова” победи „Тарнов” с 48:42,но резултата от първата среща бе достатъчна за „Тарнов” да спечелят бронзовите медали.От Ekstraliga отпадна тимът на „Гниежно”. В шампионата на Първа лига след една година пауза отборът на „Гданск” отново се завръща при най-добрите след като в пряк двубой победи „Груджиадж”.На трето място в групата завърши латвийския „Локомотив” Даугавпилс. В първенството на Втора лига тимът на „Рибник” не срещна особени трудности в финала за първото място срещу тимът на „Кросно” и през следващия сезон ще играе в Първа полска лига.Втори остана „Кросно”,а трети завърши „Колежар” Ополе.Патрик Дудек спечели надпреварата в Тарнов и стана шампион на Полша за младежи за втори път в своята кариера.На пистата в Тарнов Павел Предпелски остана с сребърния медал,а бронзовия отиде в Б.Змарлик.Януш Колоджей и Мацей Яновски се поздравиха с титлата на двойки.К.Каспаржак,Б.Змарлик и А.Цифер са сребърни медалисти,а бронзовите отличия спечелиха Т.Йедрежак,З.Сухецки и П.Долни.Мацей Яновски спечели  „Златната каска” на Полша.На пистата в Равиц Яновски събра 13т. и завоюва първото място.След него завърши А.Миеджински,а трети остана Ярослав Хампел.Миналогодишния носител на приза Пьотър Павлицки остана седми. Пьотър Павлицки пък прибави към колекцията си и трофея от „Сребърна каска” след като спечели надпреварата в Равиц.Втори завърши Патрик Дудек,а трети е Бартош Змарлик.Кристиян Пиешчек за втора поредна година спечели „Бронзовата каска” на Полша.На пистата в Лодз след оспорвано състезание Пиешчек се поздрави с победата.Втори завърши Б.Змарлик,а трети е Пьотър Павлицки.С триумф за Януш Колоджей завърши 63-ия Мемориал „Алфред Смочки”.Втори остана Я.Хампел,а трети е Пьотър Свидерски.Шведът Фреди Линдгрен пък спечели 61-о издание на „Хералдическа верига”,а след него завършиха Г.Ханкок и Лука Совка.

Англия - Световният шампион Тай Уофинден спечели титлата на Англия,която е първа в неговата кариера.На 13 май в Улвърхямптън 23-годишният Уофинден спечели всичките си излизания на пистата и посвети успеха си на покойния си баща Роб Лий Ричардсън.Сребърния медал отиде в миналогодишния шампион Скот Никълс,който пропусна възможността да стане 8-кратен шампион,а бронзовия в Крис Харис.На неблагоприятното четвърто място остана младия Крейг Кук,но като се има впредвид,че за него това бе второ участие в финал от индивидуалния шампионат на Англия,макар и на крачка от медалите си е успех.В отборния шампионат отборът на „Пуул” триумфира с титлата.Среброто отиде в „Бирмингам”,а бронзовите медали в „Суиндън”.В Премиер лигата съставът на „Сомерсет” спечелиха първото място след като победиха в два финални мача „Единбург”.При 21-годишните Роберт Бранфорд спечели състезанието в Улвърхямптън и стана шампион на Англия. С сребърния медал остана Кайл Ховарт,а с бронза е Джейсън Гарити.Рори Шлейн е новият шампион на английската Elite лига.На пистата в Суиндън представителя на „Кинг Лин” бе най-добър в финала и се поздрави с крайния успех.Втори завърши Н.К.Иверсен,а трети остана Крейг Кук. Оливър Ален пък спечели индивидуалният шампионат на Premier League.На пистата в Шефилд Ален записа победа в финала и се поздрави с първото място.Втори в финалната серия завърши Магнус Карлсон,а трети остана Д.Дойл.Четвърти е Крейг Кук.

Швеция – Андреас Йонсон е новият шампион на Швеция.Вицешампиона от миналата година спечели финала в Ветланда и триумфира с шампионската титла.С сребърния медал остана Йонас Давидсон,а бронза отиде в Петер Люнг.Миналогодишният шампион Даниел Нермарк остана едва седми,а А.Линдбек е едва 11-и.„Пиратерна” се окичи с златните медали в отборния шампионат.На второ и трето място завършиха „Ветланда” и „Дакарна”.В Алсвенскан лигата „Роспигарна” спечели двата финални мача срещу „Орнарна” и ще бъде новият член в елитната лига.При юношите Фредрик Енгам стана шампион на Швеция.С среброто на пистата в Ветланда се окичи Оливер Бернтцон,а бронза остана за  Матиас Тхоенблом.

Дания - Нийлс Кристиян Иверсен отново бе най-добър в и ндивидуалния шампионат на Дания,защитавайки титлата си от миналата година.Шампионската титла на Дания бе разиграна в два кръга.И в Слангеруп и в Холстед победата отиде в Иверсен,с което спечели златния медал.Втори остана Кенет Бяре,а третото място спечели Майкъл Йепсен Йенсен.Големият фаворит Ники Педерсен пропусна първия финал поради счупена китка и с 11 точки от Холстед завърши на 12-о място в крайното подреждане.Отборът на „Есберг” е новият господар на DSL лигата.След тях се наредиха тимовете на „Фиелстед” и „Холстед”.При младежите Микел Микелсен грабна титлата,след победа на пистата в Рандерс и след бронзовото отличе от миналата година прибави златен медал. С сребърния медал остана миналогодишният шампион М.Й.Йенсен,който в финалната серия бе дисквалифициран след фалстарт,а бронза отиде в Ласе Бяре.Шанса за медал пропусна миналогодишният вицешампион Никлас Порсинг,който в решителната серия бе декласиран.

Русия – В индивидуалния шампионат титлата отново бе за фамилията Лагута,които от 2010г.властват в руското първенство.На пистата в Балаково по-големия брат Григорий Лагута не срещна никакви проблеми и с максималните 15т.спечели титлата за трети пореден път.Неговата задача бе улеснена от отсъствието на Артьом Лагута и Е.Сайфутдинов.Среброто прибра Андрей Кудрашов,а бронза отиде в Ренат Гафуров. При младежите господството на Вадим Тарасенко бе пълно.19-годишният състезател излезе от сянката на А.Кудрашов,който триумфира през миналата година и в негово отсъствие Тарасенко бе пълен господар.Той спечели индивидуалния шампионат за младежи,а по-късно и титлата при 19-годишните.Иля Чалов и Виталий Белоусов са подгласниците на Тарасенко при младежите,а Виктор Кулаков и А.Локтаев станаха медалисти при юношите до 19г.В.Бородулин и И.Чалов от състава на „Турбина” станаха шампиони на Русия по-двойки за младежи.На пистата в Балаково двамата събраха най-много точки,оставяйки след себе си представителите на „Мега-Лада” и „Турбина”.„Мега-Лада” след пет години чакане стана шампион на Русия напълно заслужено,след като през целия сезон доминираше срещу своите съперници.С сребърните медали се окичиха „Восток” от Владивосток,а бронзовите отличия отидоха в представителите на „Турбина” Балаково.”Впечатляващо” бе представянето на „Октябърский”,които не успяха да запишат победа в шампионата.В отборния шампионат се появиха 48 състезатели,като за първи път бе взето решение в отборите да не присъстват чужди състезатели.Само четирима взеха участие в всичките осем срещи – А.Кудрашов,В.Бородулин, Иля Чалов и Андрей Циндилов,а с най-добър среден актив от точки завършиха братята Лагута,като Григорий приключи с 2,821т.,а Артьом с 2,697т.Третото място зае Е.Сайфутдинов,който въпреки че се появи само в един мач,завърши с 2,667т. През 2013 руския спидуей загуби Дамир Сайфутдинов,баща на руската звезда Емил Сайфутдинов,а Роман Поважни обяви край на своята състезателна кариера.

Чехия – очаквано триумфа бе за Алеш Дръмел.Сребърния медал отиде в ръцете на талантливия Вацлав Милик,а бронзовия в миналогодишния шампион Йозеф Франц.„Пардубице” спечели златните медали в отборния шампионат,след като победи в финала тимът на „Прага”,които останаха с сребърните отличия.Вацлав Милик бе най-добър при младежите и след пет проведени кръга се окичи с златното отличие.Среброто отиде в Р.Цейка,а бронза в Зденек Холуб.Вацлав Милик и Хинек Стишауер станаха шампиони по-двойки.На пистата в Брезолупо дуета от Пардубице победиха в финала състезателите на Прага Й.Франц и Р.Гафуров и се окичиха с златните медали.Първоначално за победители бяха обявени двойката на Прага,но след разглеждане на видеозапис Франц бе декласиран.Франц и Гафуров останаха с среброто,а бронзовите медали отидоха в тандема М.Малек-Г.Валашек от Слани.При 19-годишните златото грабна Едуард Кръцмар,спечелвайки състезанието  в Пилзен. Втори в финала завърши Михал Скурла,а бронзовият медал отиде в Ондрей Сметана.Изненадващо четвърта завърши представителката на нежния пол Михаела Крупицкова.Дарси Уорд спечели „Златната каска” на Чехия.На пистата в Пардубице австралиеца бе най-добър в финал от шест състезателя и се поздрави с крайният успех.Втори завърши американеца Грег Ханкок,а трети е полякът Пржемислав Павлицки.На пистата в Пардубице 24 състезатели си оспорваха трофея ”Златната лента”,спечелен в крайна сметка от финландеца Тимо Лахти. Втори завърши полския представител Кристиян Пиешчек,който повтори постижението си от миналата година,а трети е домакинът Вацлав Милик.Четири кръга определиха носителя на Купа на Чехия и той се казва Йозеф Франц.След него завърши германеца Рони Вайс,а трети е Филип Ситера.Рафал Окониевски триумфира в Мемориала „Любош Томичек” и повтори успеха си от миналата година.На пистата в Прага втори завърши руснакът Ренат Гафуров, а трети остана Даниел Нермарк.

Германия – в сезона на живота си Мартин Смолински остана само с бронз в немския шампионат,а изненадата се казва 20-годишния  Кай Хукенбек,който стана шампион на Германия,след като спечели състезанието в Бергхауптен.Сребърния медал отиде в Майк Шулц. Шампиона от миналата година Тобиас Кронер завърши на 5-а позиция.Изненада имаше и при младежите след като Михаел Хаертел стана шампион на Германия. На пистата в Диеденберген Хаертел изненада всички и грабна титлата.На второ място остана големия фаворит  К.Хукенбек,който триумфира с титлата при мъжете,а с бронзовото отличие е Дани Маасен.В отборния шампионат титлата спечели отборът на „Ландсхут”,който не срещна трудности в финала срещу „Волфслаке”.

Италия – годината се оказа успешна за Николас Ковати,който стана индивидуален шампион.След второто си място през миналата година,през тази се окичи с титлата на Италия.Сребърния медал спечели Николас Висентин,а бронзовият прилегна на Микеле Пако Кастаня.

Аржентина – втората си титла за годината спечели Николас Ковати.Аржентинеца с италиански паспорт бе най-заслужилият в дългия маратон от 9 кръга на южноамериканската държава и след титлата на Италия спечели и тази на Аржентина.С сребърния медал се окичи Факундо Албин,а бронза отиде в Лисандро Хусман.Трагичен  инцидент беляза аржентинското първенство.На 1 февруари след тежки травми получени след падане в 8-ия кръг в болница почина Матия Дух.

Австралия – три кръга определиха шампиона на Австралия.При отсъствието на К.Холдър и Д.Уорд титлата грабна Трой Батчелор.Младият австралиец се възползва от предоставения му шанс и след три победи в кръговете е новият господар на Австралия,спечелвайки първата си титла в кариерата си.С званието вицешампион се окичи  Дакота Норт,а бронзовия медал отиде на гърдите на Камерън Удуърд.При юношите Макс Фрик стана шампион.На пистата в Кури Кури 17-годишният състезател спечели титлата след един вълнуващ финал.Среброто остана за ТейлърПуул,а бронзовият медал отиде в Жустин Сегменд.

Нова Зеландия – традицията се запази и Джейнсън Бъниън е новият стар шампион.На пистата в Розенбак 34-годишният Бъниън за пореден път доказа,че е най добър и спечели осма титла на Н.Зеландия.С среброто се окичи 23-годишният Дейл Финч,а бронзовият медал остана за 24-годишният Шон Мейсън. При младежите титлата отиде в Джак МакРай,следван от А.Кноулес и Р.Тери.

Норвегия – След 12 години Мики Бьорк отново стана шампион на Норвегия.На пистата в Гренланд финалната серия се оказа печеливша за Бьорк,който е шампион от 2002г.С сребърния медал се окичи Руне Сола,който е петкратен шампион,а бронза отиде в 28-годишният Патрик Херолд.Последен в финала е Томас Гунестад.Шампионата на Норвегия се провежда от 1938 година и вече 75 години излъчва своя шампион.

САЩ - най-добрият състезател по-спидуей на САЩ се казва Били Яниро.След три кръга той грабна титлата,оставяйки зад себе си Били Хамил и 20-годишната американска надежда Джино Манзарис.

Слн/Хърв – в съвместния шампионат на Словения и Хърватска традиционно борбата за титлата се разигра между Матей Загар и Юрица Павлич,завършила с злато за Загар.За Павлич остана среброто,а Александър Конда грабна бронзовия медал.В отделния шампионат на Словения титлата отиде в Матей Загар,следван от А.Конда и Матич Волдрих.

Австрия – Денис Стойжс е новият шампион на Австрия. На пистата в Егендорф словенеца бе повече от убедителен и с максималните 15т.спечели първото място Среброто е за германеца Рони Вайс,а бронзовия медал стана притежание на Даниел Гапмайер. Норберт Магоши спечели Мемориала „Йозеф Бошнер”.На пистата в австрийския град Мурек унгареца бе най-добър и спечели първото място.Втори завърши полския представител Якуб Ямрог,а трети остана Михал Хаертел от Германия.

Словакия – чужденци доминираха в шампионата на Словакия.Златото отиде в чехът Мартин Малек,а неговият сънародник Мартин Гавенда спечели бронзовият медал.За да бъде картинката пълна среброто окичи гърдите на поляка Михал Митко.

Латвия – и тук шампиона бе очакван и той се казва Андрей Лебедев,който спечели надпреварата на пистата в Даугавпилс.След него завършиха Максим Богданов,а финландеца Тимо Лахти спечели бронзовия медал. Падане в последната си серия лиши сочения за фаворит за титлата К.Пуоджукс от медал.

Финландия – Юха Моргенщен е името което влезе в историята на финландския спидуей,ставайки шампион на своята страна.Марко Суоянен остана с среброто,а бронза е за Теро Арно. Тимо Лахти пък триумфира при юношите,след като спечели финала проведен на пистата в Варкаус.Само седем състезателя се изправиха в спор за титлата,като основният фаворит Т.Лахти не срещна трудности,защитавайки титлата си от миналата година.Среброто остана за Й.Мустонен,а бронза за Ж.Ниеминен.Вицешампиона от миналата година Мика Лопи остана този път извън медалите,завършвайки четвърти.

Естония – шампиона на прибалтийската държава се казва Ник Луна.Само на 17 години младият състезател разкри своя талант,триумфирайки в своята държава.След него завършиха неостаряващите Кени Видас и Силвер Соолеп.

Франция – 39-годишният Филип Остин стана шампион на Франция за първи път в своята кариера.На пистата в Макон той спечели втория кръг от шампионата и след калкулация на двата кръга и  шампионската титла на Франция.Втори в крайното подреждане остана победителя от първия кръг Ричард Де Биаси,а трети е Габриел Дюбернард.

Белгия – ниската популярност на спидуея не попречи на Белгия да излъчи своя шампион.Той се казва Уили Кенис,който макар и на 60-годишна възраст демонстрира своите възможности,спечелвайки шампионската титла.Втори завърши Алесандро Борджи,а третото място бе за Витал Слейпен.

Канада – Кайл Легаулт стана шампион на Канада,оставяйки след себе си Михаел Буман и Жереми Парсон.

ЮАР – три кръга определиха шампиона на Южна Америка.Първата си титла в кариерата спечели Джио Нунес.Втори остана Боби Девайн,а трети приключи Нийл Петит.

Румъния – осем кръга определиха шампиона на северната ни съседка.Титлата бе спечелена от  Фаница Попа,който успя да изпревари Алесандру Тома и Мариан Георге.  Но истинския шампион е българина Милен Манев,който спечели  седем кръга,а в един завърши на трето място,но румънската федерация не включи в крайното класиране българските състезатели.Освен Манев в шампионата участие взе и Ч.Чернев,който с двете си участия събра 18 точки и в реалната класация е на 14-а позиция.Третият българин,младият Жулиен Димитров в седмия кръг записа участие при мъжете като резерва,и се появи в една от сериите,където спечели една точка.Господството на Милен Манев бе допълнено и с победа в Купа на Румъния,където остави след себе си Сорин Попа и Фаница Попа,прибавяйки и първото място в Мемориала "Войкулеску",а А.Тома и А.Георге завършиха втори и трети.Чавдар Чернев остана четвърти в Мемориала.Румънска победа имаше в надпреварата за Купа "Браила",където победата грабна А.Тома.Втори завърши Фаница Попа,а трети е Сорин Попа.Четвърти остана Милен Манев.


MACEC – турнирът,който се провежда всяка година този път претърпя провал.Традицията от три кръга бе нарушена.След като първо Украйна се отказа от организиране на състезание,впоследствие същото направи и Румъния.Верни към спидуея полския Тарнов бе единствения домакин на кръг от турнира за Купа „MACEC”.Както и се очакваше победата бе полска в лицето на Якуб Ямрог.Втори завърши украинеца Андрей Кобрин,а трети е Едуард Мазур също от Полша.В надпреварата участие взеха и двама български представителя.Милен Манев събра актив от 5т. и завърши на 11-а позиция,а Чавдар Чернев с 4т.е 13-и.

За съжаление през 2013г.по ред причини,основно финансови не се проведоха националните шампионати на Унгария,Украйна и Холандия/където се състояха само два кръга,спечелени от Джефри Уортман и 26-годишния Яник де Йонг/,въпреки че бяха запланувани.